Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obrázky ze Šumavy - Laka, nejvýše položené jezero na Šumavě

Jezero Laka ležící v nadmořské výšce 1.096 metrů je nejenom kouzelným místem, ale také nejvýše položeným šumavským jezerem. 

Cesta vedoucí od Nové Hůrky k jezeru Laka po modré turistické značce je úžasná, možná jedna z nejkrásnějších na Šumavě. Myslím tím okolní přírodu, protože povrch komunikace je asfaltový a to by myslím nemuselo být. Délka tohoto výletu je přibližně dvakrát pět kilometrů, což je rozumné i pro netrénované lidi. Pouze to převýšení při cestě k jezeru nemusí každý schvalovat, ale o to více se může těšit na cestu zpět.

Přibližně v polovině cesty, která vede nedaleko Hůreckého vrchu, je možno se zastavit na místě (1.015 m.n.m.), kde stávala významná sklářská obec jménem Hůrka. Tato původně sestávala z osad Nová Hůrka (Neu Hurkenthal), Stará Hůrka (Alt Hurkenthal) a Hůrka. Majitel skláren Georg Christoph Abele zde založil osídlení v roce 1732, které se nazývalo „Česká huť“ (Bohmischhutten). Dominantu obce tvořil kostel svatého Vincence (zasvěcený sv. Vincenci Ferrerskému), který dal roku 1789 postavit Ignáce Hafenbrädl z peněz církevního fondu. O deset let později přešel kostel do vlastnictví šlechtického rodu Abele. Roku 1820 byla vedle kostela vystavěna velká kaple svatého Kříže, která sloužila jako hrobka sklářských rodin Abelů a Hafenbrädlů. Byl zde také pohřben otec známého spisovatele Karla Klostermanna.

V obci Hůrka stával kromě skláren a obytných budov také zámeček, proslulý hotel „U jezera Laka“ (Zum Lacka-See), škola, hostinec, pošta, dva mlýny a lesovna. V 30. letech minulého století byla Hůrka oblíbeným turistickým místem a chodívalo sem na výlety mnoho lidí. Letní i zimní dovolenou zde trávili lidé jak z Čech, tak z Německa. Místní sklárna byla světově známá výrobou unikátních litých zrcadel, která se vyvážela do celé Evropy i zámoří.

Po 2. světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a obec potkal osud jako mnoho další míst v pohraničí. Budovy chátraly a o zbytek se postarala demolice. Jedinou výjimkou byla hřbitovní kaple, která kupodivu přečkala do konce komunismu, i když značně zpustošená. Údajně objekt sloužil jako dělostřelecká pozorovatelna. Naštěstí byla na přelomu 21. století kaple zabezpečena a následně opravena. V současnosti se na místě bývalé obce Hůrka rozkládají louky a zajímavá stromořadí.

Na kapli je umístěna tabule informující o historii obce a pamětní deska obětem zabitých lidí v době komunismu na tomto úseku státní hranice. Vedle hřbitovní kaple svatého Kříže je také několik náhrobků z původního hřbitova.

Kdo bude odtud pokračovat po modře značené turistické cestě, přijde brzy k jezeru Laka, které leží v nadmořské výšce 1.096 metrů na území Národního parku Šumava a je nejvýše položeným šumavským jezerem.

Jedná se o menší (rozloha 2,8 ha), ale velice malebné jezero ledovcového původu se slatinovými břehy obklopenými krásnými horskými lesy. Okolí je dějištěm románu Karla Klostermanna „Skláři“. Uvádí se, že jezero je hluboké maximálně 3,9 metru (průměrná hloubka je asi 1,4 metru), obsah vody se odhaduje na 40.000 metrů krychlových a obvod vodní plochy činí 870 metrů. Do jezera Laka přitékají dva potůčky, aby posléze voda odtekla Jezerním potokem do říčky Křemelná a dále do Otavy, Vltavy, Labe, až skončí ve vodách Severního moře.

Zajímavostí, které si každý návštěvník všimne, jsou rašelinné plovoucí ostrůvky. Laka zarůstá postupně vegetací a přechází tak na zrašelinělý močál. Z tohoto důvodu byla hladina jezera v minulosti dvakrát zvýšena (až o 1,7 metru). Byla vybudována umělá hráz a v ní propusť. Vody jezera se využívalo při plavení dřeva a k pohonu strojů ve sklárnách v Nové a Staré Hůrce.

Jezero leží v širokém a mělkém rulovém karu. V blízkosti se nachází hora Debrník (též zvaná Plesná, 1.336 m.n.m.) a proto bývá někdy jezero označováno jako Pleso. Kdy jezero vzniklo, se pouze odhaduje, kdy bylo objeveno také, ale přesnější údaje existují ohledně prvního písemného zakreslení. Bylo to na Kreybichově mapě Prácheňského kraje z roku 1831, jezero zde ale bylo bezejmenné. Zaměřeno bylo o šest let později a dostalo název Laka See.

Výchozím bodem pro tento výlet, jak jsem již uvedl, je osada Nová Hůrka, která leží asi 6 km vzdušnou čarou (po silnici 10 km) východně od Železné Rudy. U silnice je placené parkoviště, popřípadě sem lze dojet autobusem. K jezeru je možné se také vydat ze Železné Rudy nebo z obce Prášily. Obě dvě trasy jsou však delší, ale také je to krásná procházka. Přestávka u jezera je příjemná, okolí se vyznačuje tichou lesní samotou. Pro rozjímání u svačiny nebo vrcholového piva je to ideální místo.

Každý, kdo jde k jezeru z Nové Hůrky, si určitě všimne zdejších budov stojících v areálu u komunikace. Kdysi zde stála vesnice, ale po druhé světové válce a nuceném vysídlení zanikla a 1. března 1952 byl v jejím v okolí zřízen Vojenský výcvikový tábor Dobrá Voda (VÚ 1030). Vytvořili ho jako náhradu za VVT Město Kynžvart vzhledem k tomu, že se v těchto místech začala rozvíjet těžební činnost a lázeňství.

S pozemky a prostory nebyl problém, jelikož se jednalo o pohraničí a vše bylo k dispozici po odsunutém německém obyvatelstvu. 1. listopadu 1952 byl VVT přejmenován na Vojenský výcvikový prostor Dobrá Voda. Svojí rozlohou asi 17 tisíc ha patřil mezi středně velké a byl využíván především útvary 2. motostřelecké divize Sušice. Výcvik omezovala blízkost státní hranice.

Na jeho území byla postupně vybudována následující výcviková zařízení: součinností střelnice Vysoké Lávky (taktická cvičení praporu nebo provádění taktických cvičení s bojovými střelbami na stupni rota), střelnice BVP Hůrka (provádění střeleb z BVP-1 a OT-64), tanková střelnice Slunečná (provádění střeleb z T-54A/AM/AM1), dělostřelecká střelnice Stodůlky (taktická cvičení s bojovými střelbami dělostřeleckého oddílu), pěchotní střelnice Hůrka (střelby ze všech druhů ručních zbraní), cvičiště pro řízení bojových vozidel Hadí Vrch (využíváno pro jízdy T-54, OT-64 a BVP-1) a ženijní cvičiště Souš (výcvik s ostrými trhavinami a radioaktivními látkami).

Ve VVP Dobrá Voda byly také postupně zřízeny ubytovací kapacity, převážně srubové tábory pro 1275 vojáků. Obsluhu výcvikových zařízení zajišťovalo například v polovině 80. let až 90 osob. Počet se samozřejmě měnil a například v roce 1976 sloužilo ve VVP Dobrá Voda 63 vojáků, z toho 7 důstojníků a 4 praporčíci.

A proč se o tom zmiňuji v souvislosti s výletem k jezeru Laka? Já jsem měl totiž tu „čest tady pobývat a bránit naši socialistickou vlast“ v letech 1988 až 1989. Naštěstí pro turisty, bylo usnesením vlády ČSFR č. 541 ze dne 5. 9. 1991 rozhodnuto ukončit činnost VVP, což se realizovalo k 31. říjnu téhož roku. Zda je to také šťastné rozhodnutí pro přírodu, záleží na lidech navštěvujících zdejší překrásnou přírodu.

*

Na Šumavě mě zaujala i další kouzelná místa:

- Františkov a podzemní továrna: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=482129

- Falkenstein: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=621859

Autor: Pavel Liprt | pátek 2.10.2015 17:05 | karma článku: 17,06 | přečteno: 1403x
  • Další články autora

Pavel Liprt

Středověká Černá Hora, barokní lipová alej a Oborský rybník bez ryb a vodníka

Konec alejí a vodníků v Česku? Doufám, že ne. Jedno krásné stromořadí jsem spatřil nedávno na hrázi rybníka v Černé hoře. Vodníka jsem tam ale nepotkal. Asi byl v pivovaře. Ta jejich „hořká 11“ je totiž opravdu lahůdka.

7.4.2024 v 13:10 | Karma: 13,01 | Přečteno: 405x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Jan Svatopluk Presl a česky mluvící přírodopis

Jan Svatopluk Presl a nebesík, luník nebo kostík. To je ukázka názvů, které se nakonec neujaly. Avšak podstatně větší z odborného názvosloví přírodovědy, které vymyslel, se používá dodnes.

6.4.2024 v 9:08 | Karma: 14,70 | Přečteno: 428x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Nigromons – komorník Matouš, podkomoří Apard a Černé moře

V kopcovité lesnaté krajině na rozhraní Českomoravské a Drahanské vrchoviny jsme objevili městečko Nigromons. Samozřejmě jsme nebyli první, komu se podařilo spatřit Černou Horu. Někdo musel přeci založit zdejší pivovar.

2.4.2024 v 11:19 | Karma: 14,77 | Přečteno: 466x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Smutný koncert před 50 lety (Plastic People Of The Universe , DG 307)

Dne 30.3. roku 1974 se měl v sále restaurace Na Americe v obci Rudolfov nedaleko Českých Budějovic uskutečnit koncert skupin Adept, Plastic People Of The Universe a DG 307.

30.3.2024 v 17:04 | Karma: 19,26 | Přečteno: 717x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Narozeninová ženuška má

Narozeninový věk se přece u dámy neříká, to bych byl opravdu hrozný nešika, můžete však snadno vyčíst z této básně, že je mi s mojí ženou už mnoho let krásně.

26.3.2024 v 11:07 | Karma: 15,62 | Přečteno: 825x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Liprt

Počasí nejenom 23.března a Světový meteorologický den

Světový meteorologický den se slaví 23.března již 63 let. Roku 1961 o tom rozhodla Světová meteorologická organizace.

23.3.2024 v 13:47 | Karma: 11,65 | Přečteno: 837x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

My Fair Lady slaví dnes 68. narozeniny

Premiéra amerického divadelního muzikálu My Fair Lady, který měl původní pracovní název My Fair Líza, se konala 15. března 1956.

15.3.2024 v 11:32 | Karma: 11,05 | Přečteno: 923x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

"Cash only" aneb "Keine Kartenzahlung möglich"

V dnešní době je již používání platební karty běžnou záležitostí v mnoha zemích světa, (včetně) kromě Německa.

25.2.2024 v 17:35 | Karma: 25,12 | Přečteno: 1709x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Svatý Valentýn a víla Pavlínka

Co má ta moje víla dneska asi za lubem, spatřit svatého Valentýna za dubem? Možná si bude jenom hrát, jako již v minulosti tolikrát.

14.2.2024 v 11:14 | Karma: 13,01 | Přečteno: 1130x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Liprt

Kouzla v kuchyni - Receptíky zdravého papání

Dnes má svátek Dobromila, kalendář mi to právě řek. Třeba ta známá buditelka, spisovatelka, a především autorka kuchařek. Moje básnička však k jiné dámě putuje, která také úžasně v kuchyni čaruje.

5.2.2024 v 11:14 | Karma: 13,31 | Přečteno: 1163x | Diskuse| Ostatní

Pavel Liprt

Pořád má špinavý záda, nepije, nekouří, nesladí a má to tolik ráda

Nezapomenutelný koncert skupiny Hudba Praha (kdysi Jasná páka)? Samozřejmě! Kdyby nebyl, tak by nemělo smysl tam jezdit. Zapomínat můžeme doma.

21.1.2024 v 20:03 | Karma: 21,62 | Přečteno: 6253x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Obrázky z Ústí nad Labem – Mariánská skála a podskalské víno

Mariánka, podskalské víno, Panna Marie, kamenolom, Bohuslav Balbín, fašisté, České dráhy a město Ústí nad Labem.

15.1.2024 v 18:21 | Karma: 18,53 | Přečteno: 1143x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Obrázky z Ústí nad Labem a Jan Laban

Při toulkách po městě Ústí nad Labem jsem si samozřejmě nemohl nevybavit jedno jméno. Jan Laban sice mnohým nic neřekne, ale Vladimír Páral již ano.

31.12.2023 v 13:24 | Karma: 21,61 | Přečteno: 1130x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Česká televize zakletá v čase, nejenom o Vánocích

Myslím, že by nebylo špatné, kdyby se na české obrazovky vrátili tzv. slovenské pondělky, vyhrazené v tehdejší Československé televizi tvorbě bratislavského studia.

27.12.2023 v 11:58 | Karma: 24,97 | Přečteno: 1134x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Vodní i císařské Beš – Gabčíkovo (Nagymaris)

„Sypte“. Pět písmen, která změnila svět kolem Dunaje. Tento povel vydal na podzim 1992 ředitel Vodohospodářské výstavby. Desítky nákladních aut začaly přehrazovat koryto Dunaje, aby podstatná část vody tekla do umělého kanálu.

22.12.2023 v 21:02 | Karma: 22,62 | Přečteno: 1145x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Dunajská Streda (Dunaszerdahely)

Dunajská Streda nebo Dunaszerdahely. Název Dunajská Streda pochází z roku 1256, odkdy se používá ten druhý, to nevím. Ale maďarština je to, oč tu běží.

21.12.2023 v 21:24 | Karma: 18,32 | Přečteno: 1149x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Venkovka, svitavská galerie pod širým nebem (Svitavy)

Jsou místa, která musí člověk objevit sám. Ani v infocentru ve Svitavách mi o jednom takovém neřekli, i když ho mají za rohem. Mám na mysli ojedinělou galerii „Venkovka“ v ulici Pod Věží.

29.10.2023 v 14:44 | Karma: 29,58 | Přečteno: 1174x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Katapult s Nostalgií i bez ní

Katapult a jeho deska i turné s názvem Nostalgia. Kdo pamatuje slavné období této legendární skupiny, určitě se jisté nostalgii neubrání.

23.10.2023 v 8:52 | Karma: 18,80 | Přečteno: 1239x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Broumovská krajina plná barokních památek, pískovcových skal a všelijakých kouzel

Možná řeknete, že to moje povídání není objektivní, ale ono záleží, jak se kdo na ten svět dívá a čeho si všímá. Já jsem na Broumovsku objevoval samé krásné a zajímavé věci, ale to mě potkává po boku mé úžasné ženušky již 31 let.

7.10.2023 v 22:29 | Karma: 17,91 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Obrázky (nejenom) z Broumovska – Wenkeův dům v Jaroměři

Proč neudělat své ženušce radost a nevzít ji na nákupy. Tak nějak uvažuji při cestě z Broumovska domů. Ale obchodní dům „A. Wenke a syn“ už moc zboží na prodej nemá, i když mají otevřeno.

7.10.2023 v 16:36 | Karma: 13,57 | Přečteno: 1138x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 487
  • Celková karma 15,74
  • Průměrná čtenost 1870x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.