Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobruška a František Ladislav Věk nebo František Vladislav Hek

25. 03. 2017 12:25:03
F. L. Věk či F. Vl. Hek, filmová a literární postava nebo skutečná historická osoba. Symbol Dobrušky nebo příslušnost k českému národu. Každý to vidí jinak, ale návštěvou tohoto proslulého místa v Orlickém podhůří nic nezkazíte.

Město Dobruška je určitě jednou z nejkrásnějších vstupních bran do Orlických hor, ale bohužel v době naší návštěvy to byla „brána zavřená“. Kdysi významná křižovatka starých obchodních cest ani v krásný slunečný podzimní den nepřiměla obchodníky, aby otevřeli své krámky a úředníky, aby nezamkli infocentrum, muzeum či budovu radnice s věží. Vím, že na státní svátek (28. října) mají právo být zaměstnanci doma, ale co když do města přijedou turisté? Nebyli jsme totiž zdaleka sami, kdo zkoušeli dveře infocentra a zklamaně odešli.

Ve městě, jehož historické jádro bylo prohlášeno roku 2003 městskou památkovou zónou, je zajímavých míst určitě více, ale lidé většinou zavítají nejdříve na hlavní náměstí, jehož dominantou je renesanční budova radnice s věží vysokou 45 metrů z druhé poloviny 16. století.

A zde se poprvé, a hned dvakrát, může člověk setkat se zmíněným jménem. Náměstí totiž nese název F. L. Věka a před monumentální budovou radnice se nachází jeho socha v nadživotní velikosti od akademického sochaře Josefa Adámka. Mladý muž F. L. Věk má pohled upřený do dáli a někdo možná řekne, že to je vůči F. Vl. Hekovi poněkud nespravedlivé. Ale rozhodnuto bylo pro toho, kdo proslavil Dobrušku u celého českého národa. A tím byl F. L. Věk neboli František Ladislav Věk, románová postava stejnojmenné pentalogie Aloise Jiráska. Skutečná historická osoba František Vladislav Hek, vzdělaný vlastenecký kupec a spisovatel, musel ustoupit. Ale dodnes má mnoho lidí problém s tím, kdo je kdo z těch dvou.

Když zvídavý návštěvník města Dobruška pokračuje v toulkách, spatří za bývalou Vodní či Novoměstskou bránou krásný zděný přízemní dům, jednu z nejvýznamnějších památek města. Kouzelný domek má číslo popisné 185 a představuje dochovanou ukázku předměstské architektury 18. století v Dobrušce. Sice byl v průběhu času opravován, ale původní vzhled si naštěstí ponechal.

Dům je ale většině lidí známý něčím jiným než svým vzhledem. Dne 9. září 1769 se tady místnímu kupci Josefu Hekovi narodil syn František. Ale jak již jsem napsal, životní osudy nejvýznamnější i nejpopulárnější osobnosti Dobrušky jsou odvislé od toho, zda máme na mysli Františka skutečného nebo románového. Kdyby nebylo historické osobnosti, nebyla by patrně ani románová postava. A naopak, kdyby nebylo F. L. Věka, mnozí by asi neznali vzdělaného kupce, významného spisovatele, propagátora českých knih i divadla a obrozeneckého buditele Františka Vladislava Heka. Román však není pouze životním příběhem jedné osoby. V díle se také objevují další reálné postavy českého obrození na konci 18. a počátku 19. století, které prožívají své vlastní osudy více či méně propojené s životem hlavního hrdiny. Za všechny lze snad zmínit následující: kněz, filolog a zakladatel slavistiky v českých zemích Josef Dobrovský; národní buditel a básník Šebestián Hněvkovský; národní buditel a básník Václav Thám; spisovatel, nakladatel a novinář Václav Matěj Kramerius a mnoho dalších více či méně známých lidí, na jejichž osudech ukázal Alois Jirásek mnohaletý proces boje proti pozůstatkům doby temna a za uchování krásného českého jazyka.

Alois Jirásek vydával román postupně. První díl vyšel roku 1888 v časopise Osvěta, druhý díl tamtéž, ale o čtyři roky později. Třetí díl byl otištěn roku 1897 v časopise Květy stejně jako čtvrtý díl v roce 1900. Pátý a šestý díl vyšly v letech 1905 – 1906 v časopise Zlatá Praha. První knižní vydání vycházelo v nakladatelství Jan Otto také postupně a to v pěti dílech mezi lety 1890 až 1907. Do konce tisíciletí byl F. L. Věk vydán více jak dvacetkrát s různými ilustracemi.

Knihu sice lidé určitě četli, ale až po nečekaném úspěchu televizního seriálu Československé televize v roce 1971 byl rodný domek upraven a zpřístupněn pro návštěvníky. Nábytkem z doby 19. století byl vybaven obytný pokoj, další prostory upravili jako kupecký krám a ve třetí místnosti vybudovali klasickou muzejní expozice připomínající život a dílo F. Vl. Heka. Slavnostní otevření se konalo v květnu roku 1972 a zúčastnili se ho také hlavní tvůrci seriálu: režisér František Filip a herci Radoslav Brzobohatý (F. L. Věk), Antonie Hegerlíková (maminka) či Eva Vosková (Márinka).

Autor: Pavel Liprt | sobota 25.3.2017 12:25 | karma článku: 35.11 | přečteno: 767x

Další články blogera

Pavel Liprt

Dvořákova Symfonie č.9 e moll a karlovarský Poštovní dvůr dnes i před 123 lety

Symfonie č.9 e moll, op. 95, známá pod názvy „Novosvětská“ či „Z Nového světa“ žije dodnes na celém světě. Na rozdíl od Poštovního dvora v Karlových Varech, který skomírá.

20.7.2017 v 17:45 | Karma článku: 10.74 | Přečteno: 142 | Diskuse

Pavel Liprt

Viděno z jednadvacítky aneb příběh jednoho Baťova domu ve dvou městech a 12. červenec 1932

Kdo se nerozhlédne z báječné vyhlídky zlínského Baťova mrakodrapu, jakoby ve Zlíně ani nebyl. Tato unikátní stavba vznikla v době, kdy v Baťově Zlíně muselo být všechno nejvyšší, největší, nejmodernější a nejdokonalejší.

12.7.2017 v 12:26 | Karma článku: 21.80 | Přečteno: 440 | Diskuse

Pavel Liprt

U kanónu stál a ládo ládoval, aneb jak dopadl kanonýr Jabůrek tenkrát v šestašedesátém

Léto roku 1866 přineslo do střední Evropy především krvavý konflikt, který se nazývá Prusko-rakouská válka, Německá válka či Sedmitýdenní válka. Důležitější než název je skutečnost, že se téměř sto tisíc mužů nevrátilo domů.

3.7.2017 v 18:48 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 561 | Diskuse

Pavel Liprt

Komňa - vesnice roku 1592 nebo 2011?

Že se Jeníček narodil, to je jisté. Dokonce i na dni se všichni shodnou, byl to 28. březen 1592. Horší je to ale s místem narození Jana Amose Komenského. Nic určitě nezkazím, když uvedu, že se tak stalo na jihovýchodní Moravě.

27.6.2017 v 15:06 | Karma článku: 24.38 | Přečteno: 559 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Rusku (Carskoje Selo a Jantarová komnata)

Kdyby se hypoteticky našla ztracená Jantarová komnata, co se s ní bude dít dál? Bude vrácena na původní místo, když tam ji už dávno nahradila naprosto přesná kopie (zhotovená podle fotografií), tedy vlastně druhý originál?

24.7.2017 v 15:00 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 478 | Diskuse

Dominika Hatzelová

Portugalsko II, kafíčko a sport

Žádný spěch, hlavně klídek. Káva k snídani, obědu i večeři a dlouhé noci plné mejdanů, to je Portugalsko.

24.7.2017 v 11:07 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 292 | Diskuse

Milan Zajíc

Alpské kroupy v akci

Většinou jsem dávám optimistické fotografie z hor. Dnes to ale budou trochu jiné záběry. Nebudou na nich krásné kopce, ale pouze nížina ....... po krupobití, které tady včera proběhlo.

24.7.2017 v 9:07 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 288 | Diskuse

Eva Hauserová

S malým Felixem do Kadaně

Vůbec poprvé jsem se se svým vnoučkem vypravila na dvoudenní výlet. Užila jsem si to a doufám, že on taky!

24.7.2017 v 8:29 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 264 | Diskuse

Martina Mičková

Podzemní chodby, vojenská pevnost a svět miniatur

Možnost, jak za jediný den uvidět významné budovy celého světa, zažít prohlídku vojenské pevnosti a projít se podzemními chodbami, je navštívit polské Klodzsko.

24.7.2017 v 0:13 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 369 |
Počet článků 162 Celková karma 25.72 Průměrná čtenost 1166

Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.