Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komňa - vesnice roku 1592 nebo 2011?

27. 06. 2017 15:06:36
Že se Jeníček narodil, to je jisté. Dokonce i na dni se všichni shodnou, byl to 28. březen 1592. Horší je to ale s místem narození Jana Amose Komenského. Nic určitě nezkazím, když uvedu, že se tak stalo na jihovýchodní Moravě.

Hned tři místa narození se uvádějí jako pravděpodobná. Jednak je to město Uherský Brod, což je napsáno také na náhrobní desce v Nardenu (15. listopadu 1670, Amsterdam). Dále se uvádí obec Nivnice, jelikož pan Komenský na některých dokumentech připojoval ke svému podpisu Nivnický. A jako poslední možnost narození se zmiňuje obec Komňa, přičemž se v tomto případě uvádí souvislost s příjmení Komenský.

Já jsem tentokrát navštívil posledně jmenovanou vesnici ležící v čisté krajině na úpatí Bílých Karpat. Nejprve jsem spatřil jednolodní kostel sv. Jakuba Většího z let 1842 až 1846. Menší stavba, nikoliv však významem, se nachází naproti kostelu. Domek čp. 6 je památkově chráněný objekt z roku 1850. V roce 2006 ho obec odkoupila a zrekonstruovala tak, aby sloužil jako ukázka bydlení a řemesla zvěroklestiče.

Podle dochovaných zpráv tady zmíněné řemeslo provádělo více lidí a obec tím byla věhlasná. Tudíž na zdejších stráních i rovinách museli v minulosti chovat asi hodně dobytka. Proto se nelze divit, že obec Komňa má ve svém znaku malý nožík připomínající slavnou éru řemesla. Ale kterého? Správně by se mělo říkat „zvěroklestič“, ale na domku je napsáno „zvěrokleštič“.

V obci nemůže samozřejmě chybět připomínka na možného slavného rodáka. Jednak je tady pomník J. A. Komenského z roku 1950 od akademického sochaře Julia Pelikána a o kousek dále i památník J. A. Komenského. V druhém případě se jedná o památkově chráněnou sýpku z roku 1774, jednopatrovou omítnutou kamennou stavbu s břidlicovou střechou. Uvnitř se nachází stálá expozice o historii obce a především o velkém českém mysliteli, filosofovi, spisovateli a pedagogovi, o Učiteli národů.

Velkou událost zažila obec Komňa v roce 1992, kdy se připomínalo 400. výročí narození Jana Amose Komenského. Mimo jiné zde byl otevřen zmíněný památník a obec navštívila paní Gerta Kalliková – Figulusová, která by měla být posledním potomkem z větve rodu Komenských. Přijel také prezident Václav Havel, který si to však asi nechtěl „rozházet“ ani v v Uherském Brodě, kde se zúčastnil odhalení bronzového obelisku Via Lucis (Cesta světla). Dílo vytvořil známý malíř a sochař Ivan Theimer jako památku na učitele národů.

Ale zpět do překrásné vesničky Komňa. O devět let později měli její obyvatelé opět důvod k radosti, jelikož obec získala titul „Vesnice roku 2011“.

Na závěr bych zmínil nějaké výroky Jana Amose Komenského. Jestli jsou všechny od něho, nevím, ale mnohé se hodí i do dnešní doby.

„Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem.“

„Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest.“

„Tělo nechť každodenní své hýbání má.“

„Je věcí rozumnosti zdržovat se úsudku před plným poznáním věcí, zvláště pak slov a činů.“

„Naši učitelé nesmějí být podobni sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale samy nejdou.“

„Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost?“

„S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školu. Bez knih pak nebývá učený nikdo ani ve škole.“

„Vše na tomto světě se dá napravit jen jemným teplem lásky, poněvadž jinak je to nemožno.“

„Spanilý člověk neučený - co jiného než papoušek s krásným peřím.“

„Umění vládnout se zakládá na moudrosti, nikoli na síle, na opatrnosti, nikoli na úskoku.“

„Síla pravdy vyzbrojená světlem poznání je nepřemožitelná.“

Kousek dál od zmiňované obce Komňa mě kdysi zaujal jeden nápis na budově Základní školy (Velká Dobrá nedaleko Kladna)

Autor: Pavel Liprt | úterý 27.6.2017 15:06 | karma článku: 24.38 | přečteno: 559x

Další články blogera

Pavel Liprt

Dvořákova Symfonie č.9 e moll a karlovarský Poštovní dvůr dnes i před 123 lety

Symfonie č.9 e moll, op. 95, známá pod názvy „Novosvětská“ či „Z Nového světa“ žije dodnes na celém světě. Na rozdíl od Poštovního dvora v Karlových Varech, který skomírá.

20.7.2017 v 17:45 | Karma článku: 10.74 | Přečteno: 142 | Diskuse

Pavel Liprt

Viděno z jednadvacítky aneb příběh jednoho Baťova domu ve dvou městech a 12. červenec 1932

Kdo se nerozhlédne z báječné vyhlídky zlínského Baťova mrakodrapu, jakoby ve Zlíně ani nebyl. Tato unikátní stavba vznikla v době, kdy v Baťově Zlíně muselo být všechno nejvyšší, největší, nejmodernější a nejdokonalejší.

12.7.2017 v 12:26 | Karma článku: 21.80 | Přečteno: 440 | Diskuse

Pavel Liprt

U kanónu stál a ládo ládoval, aneb jak dopadl kanonýr Jabůrek tenkrát v šestašedesátém

Léto roku 1866 přineslo do střední Evropy především krvavý konflikt, který se nazývá Prusko-rakouská válka, Německá válka či Sedmitýdenní válka. Důležitější než název je skutečnost, že se téměř sto tisíc mužů nevrátilo domů.

3.7.2017 v 18:48 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Pánek

Co se děje v Evropě.

Neustálé diskuse o muslimských migrantech se omezuji na dílčí excesy a nevysvětluji podstatu věci.Pokusme se celé te situaci přijít na kloub.Nelze se zde rozepisovat do široka,protože by to asi nikdo nečetl ,ale za úvahu to stojí.

24.7.2017 v 23:47 | Karma článku: 4.93 | Přečteno: 189 | Diskuse

Karel Ábelovský

Páta kolona islamistů

... to jsou trochu vystrašení a snad i jen proto hodně nenávistní lidé, kteří si mnohdy ani neuvědomují, že dělají přesně to, oč teroristům jde; a tak šíří strach a paniku a ta nabírá na síle, logickým důsledkem je pouze jediné

24.7.2017 v 20:48 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 685 | Diskuse

Jan Pražák

Princip kolektivní viny

Rád bych zareagoval na článek kolegyně blogerky Libuše Pálkové „Vraždit kvůli bezpečnostním rámům?“ Respektive nad myšlenkou, v níž se pozastavuje nad demolicí domu, ve kterém vrah bydlel.

24.7.2017 v 19:26 | Karma článku: 31.85 | Přečteno: 687 | Diskuse

Alena Kulhavá

Situace České republiky v rámci církevních restitucí: realita dneška

Církevní restituce již jsou téměř ukončené a tak nemá smysl proti nim bojovat, má smysl se podívat, jak dopadly. Více uvidíme za 10 let, ale první reálné výsledky se dají vystopovat již dnes.

24.7.2017 v 19:02 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 712 |

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Poustevník

Při kázání v Clermontu v listopadu 1095 vyzval papež Urban II. přítomné, aby přijali kříž. Měli si vzít dva pruhy látky a překřížit si je na šatech na svých srdcích jako symbol přísahy.

24.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 7.32 | Přečteno: 182 | Diskuse
Počet článků 162 Celková karma 25.72 Průměrná čtenost 1166

Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.