Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrázky z Prahy - farmářská Lucerna nad střechami velkoměsta

29. 08. 2017 10:19:24
Určitě každý, kdo někde byl v Praze nebo má alespoň tušení o její existenci, slyšel o zajímavém objektu na Václavském náměstí, který se jmenuje palác Lucerna.

Období kolem 1. světové války lze charakterizovat jako jistý přechod mezi secesí a moderními slohy. A v právě v tuto dobu se narodil palác Lucerna, první pasážová stavba v Praze, nacházející se mezi Vodičkovou a Štěpánskou ulicí.

Na projektech výstavby Lucerny se podíleli například stavitel Josef Čamský či geniální statik Stanislav Bechyně, ale duchovním otcem paláce je inženýr, projektant a stavitel Václav Havel (dědeček bývalého prezidenta České republiky). V roce 1907 se začalo stavět a již v roce 1909 bylo povoleno užívání části budovy. Autorovi se podařilo zhmotnit futuristickou vizi o moderní stavbě ve velkoměstě. Vznikl objekt s unikátními architektonickými prvky, kde si podávají ruku zařízení kulturní, společenská i obchodní. Doznívající secese tady sice ještě zanechala okrasné prvky, ale o slovo se přihlásily moderní stavitelské postupy a materiály jako například konstrukční železobeton, luxferové stropy či velké skleněné, kovem vyztužené plochy, které například zastřešovaly pasáže.

Sedmipodlažní třítraktový dům, který byl propojen schodišťovým krčkem s příčnou dvorní budovou, se úplného dokončení dočkal až roku 1921. Od uvedení do provozu až po dnešní dobu představuje Lucerna, životem pulsující předchůdkyně všech moderních pasážových domů, významné kulturní a společenské středisko hlavního města. Konají se zde sportovní akce, koncerty, plesy, schůze či konference. Především ve velkém společenském sále měl původně sloužit jakožto hokejový stadion.

Po 2. světové válce byla Lucerna znárodněna a postupně začala chátrat. Na konci osmdesátých let byl dokonce stav označen za katastrofální. Všechno špatné je ale občas pro něco dobré. Objekt neprošel žádnou „divokou“ rekonstrukcí a zachoval si svoje „genius loci“.

Roku 1991 byla Lucerna vrácena v restituci rodině Havlových a od té doby probíhá postupná rekonstrukce. Palác začíná opět ožívat. A nejenom uvnitř, ale i na střeše, jak jsem se mohl nedávno přesvědčit osobně. V uplynulých dnech bylo totiž opět umožněno lidem se rozhlédnout po Praze ze střešních teras paláce Lucerna.

I střechy mají své příběhy. Jeden takový zajímavý se rozhodl napsat kavárník Ondřej Kobza, který si pronajal prostory od majitelky paláce, a chystá se tady otevřít komunitní zahrádku s kavárnou. Mělo by vzniknout místo uprostřed velkoměsta, kde se bude člověk cítit jako v přírodě. Možná budou již brzy na střeše pěstovat zeleninu, bylinky či chovat včely a pro zvídavé lidi připravovat přednášky, happeningy i další zajímavé akce.

Rekonstrukce izolací, odtoků vody, části fasád i uměleckořemeslných prvků stále probíhá a postupně proměňuje kdysi nevyužívaný prostor v zelenou střechu. Celkový dojem farmy v centru Prahy by měla dotvořit možnost zakoupení farmářských výrobků, což se dalo i nyní.

Kaskádovité střešní terasy elegantní Lucerny nejsou normálně přístupné a tak možnost pozorovat zajímavou proměnu tohoto unikátního místa uvítalo mnoho lidí. Již samotná cesta nahoru výtahem páternoster měla své kouzlo. Kromě zajímavých pohledů na Prahu obdivovali návštěvníci konstrukce střechy i ozdobných prvků této unikátní stavby. Také já jsem vpíjel lačnýma očima do sebe okolní rozmanité pražské střechy, které náležely k více či méně významným stavbám.

Kdy se podaří definitivně vdechnout poslednímu patru budovy střešní kulturu a bude otevřena komunitní zahrada s jedinečným výhledem na stověžatou Prahu, se mi nepodařilo zjistit. Možná se tak stane ještě jednou během oprav. Každopádně po dokončení vznikne místo, které bude mít svůj smysl a kde budou lidé určitě vítáni.

*

*

*

Autor: Pavel Liprt | úterý 29.8.2017 10:19 | karma článku: 22.38 | přečteno: 645x

Další články blogera

Pavel Liprt

Obrázky z Prahy – Limnigrafy bedlivě sledují, kolik vody teče ve Vltavě

Gloriet se většinou staví v parku či zahradě, ale v Praze ho „posadili“ k Vltavě, aby ji hlídal. A daří se mu to dodnes, Na Výtoni i u Anežského kláštera.

11.9.2017 v 11:44 | Karma článku: 19.32 | Přečteno: 637 | Diskuse

Pavel Liprt

Hezky česky aneb nekooperativní interakce, tržní oligopolizace či časová inkonsistence

Podivným informacím, které se občas objevují v novinách a časopisech, jsem si již přivykl, a vím, že se jim z různých důvodů nelze vyhnout.

8.9.2017 v 9:45 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 637 | Diskuse

Pavel Liprt

Velký sokolí kámen a jeho menší bratříček

Dnes by šlo, řekli jsme si a vydali se na Grosser i Kleiner Falkenstein, dva výrazné a romantické kopečky s krásnými výhledy v západní části Národního parku Bavorský les.

3.9.2017 v 16:11 | Karma článku: 20.10 | Přečteno: 638 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Martin Nosek

Omluva

Dobrý den. Na základě výzvy okresního státního zástupce pana JUDr. Jana Řeháčka zveřejňuji následující omluvu k článku Prošlá kulturní konzerva:

19.9.2017 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 191 |

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumpa v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 26.76 | Přečteno: 700 | Diskuse

Kateřina Kostrůnková

Pustošená Amerika hlásí desítky mrtvých, Jižní Asie přes 2100 obětí. Nevyváženost médií.

Hurikány v Americe ukazují nejen sílu přírody, ale především sílu médií. Všechna pozornost je obrácena k západu. O silném monzunu a jeho obětech v jižní Asii se však téměř neinformuje.

19.9.2017 v 18:48 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 388 | Diskuse

Karel Trčálek

Komu je určena propaganda synka z Poruby?

Podle pamětníků býval prý synek z Poruby celkem vtipným pozorovatelem života. On sám nejlíp ví, proč se dal na propagandu, poněkud směšnou ve své předstírané nevážnosti

19.9.2017 v 18:42 | Karma článku: 17.34 | Přečteno: 869 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jasné známky diskriminace

Klíčová slova tohoto miniblogu: kauza, nésti, známka, jasný, diskriminace, střelná zbraň, pouhý, záminka, nepřijetí, škola.

19.9.2017 v 18:15 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 534 | Diskuse
Počet článků 168 Celková karma 23.69 Průměrná čtenost 1251

Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.