Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Želva a Obyčtov nebo Obyčtov a želva? Jedna obec se zajímavou plastikou a farním kostelem.

14. 09. 2015 17:15:53
Byla návštěva na první pohled obyčejné vesnice Obyčtov neobyčejným zážitkem? Samozřejmě. Pro mě je každá cesta nezapomenutelná! Kdyby nebyla, tak nemá smysl někam jezdit. Zapomínat mohu doma.

Jednoho krásného dne jsme projížděli na první pohled nenápadnou obcí Obyčtov, která leží v kraji Vysočina, asi devět kilometrů jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou. Kdybychom nebyli dopředu vybaveni potřebnými informacemi, asi bychom zde ani nezastavili. Ale my jsme zabrzdili, odbočili z hlavní silnice a nelitovali.

U mostu přes říčku Oslavu je od roku 2008 vybudován příjemný park, kterému dominuje zajímavá plastika, jejímž autorem je žďárský rodák, umělec, sochař a malíř Michal Olšiak. Tato úžasná socha želvy z betonu se zde zabydlela roku 2010.

Výběr zvířete nebyl náhodný. Želva se totiž nachází ve znaku obce Obyčtov. Toto zvíře bylo svého času v církevních kruzích velmi oblíbené. Vesnice je poprvé doložena roku 1341 a její nejvýznamnější památkou a dominantou je kostel zasvěcený památce Navštívení Panny Marie. Na místě, kde stával původní kostel již v roce 1672 (podle pověsti byl údajně vystavěn již v roce 1234), nechal v roce 1730 opat cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou Václav Vejmluva vybudovat svatostánek nový.

A není to kostel jen tak ledajaký. Tato malá obec se totiž může pyšnit velkou stavbou, jejíž návrh vypracoval geniální barokní architekt Jan Blažej Santini – Aichel. Ve svých plánech zvolil netradiční půdorys želvy, znak stálosti ve víře, věrnost a trpělivost. Želva by měla též vyjadřovat soustředění a ochranu, jelikož se v době nebezpečí uchyluje pod svůj krunýř. K symbolu želvy se samozřejmě vyjádřilo více odborníků, ale to by bylo delší povídání.

V roce 1735 byla barokní stavba dokončena a zasvěcena Navštívení Panny Marie. Roku 1798 byla ke kostelu přistavěna hranolová věž zvonice. Dnešní podoba kostela je sice ovlivněna řadou novějších úprav, které částečně narušili původní Santiniho koncepci, ale myslím, že místo má určitě stále své kouzlo.

Obdélníková loď kostela se zkosenými rohy představuje tělo želvy, čtyři nárožní kaple jsou nohy, presbytář se seříznutými východními rohy tvoří krk a polygonální sakristie hlavu. Kaple s předsíní na západní straně vytváří ocas želvy. V roce 1829 byly přední dvě nárožní kaple ubourány. Tím přišla želva o přední nožičky, což se jí samozřejmě nelíbilo a v kostele začala praskat klenba. V době pozdější (stavební úpravy po roce 1964) tudíž lidé usoudili, že jí je vrátí zpět. Pro představivost jsem okopíroval snímek z katastru, kde však ty přední nožky nejsou. Oni nebyly ani na císařské mapě z roku 1835, kdy se obec jmenovala Obicztau (též snímek ze stránek ČÚZK).

Kostel i obec byly brzy po dokončení svatostánku hojně navštěvovány a v Obyčtově se lze dodnes zúčastnit slavných poutí. Například letos se první konala v neděli 28. června a druhá v neděli 13. září. Farní kostel Navštívení Panny Marie spravuje Římskokatolická farnost Obyčtov. Nedělní bohoslužby se konají v 10:00 hod.

V těsné blízkosti kostela se nachází památné stromy – Skupina pěti líp velkolistých. Statné, asi 35 m vysoké stromy s mohutnou klenutou korunou už něco pamatují z historie obce i kostela. Jsou totiž staré asi 250 až 300 let. Obvod kmene mají os 290 do 520 cm.

Obcí prochází červená turistická značka. Zaparkovat auto zde není problém. Kdo nezvolí automobil, může přijet autobusem. Vlaková zastávka na trati Havlíčkův Brod – Brno s názvem Ostrov nad Oslavou se také nachází nedaleko.

Ještě se vrátím zpět do parku. Koho zaujme zdejší želva (což asi není problém) a chtěl by vidět od autora další zajímavé věci, může v centru města Žďár nad Sázavou, v ulici Veselské 9/15 navštívit Galerii Michala Olšiaka (http://www.olsiak.cz/), která byla otevřena v roce 2013. Naproti ní je umístěna menší plastika „Charlie Chaplin“ z roku 2011. Ze země se dívá na kolemjdoucí hlava tohoto komika s černou buřinkou. Otevírací dobu má ve všední dny od 8:30 do 17 hodin. Obdobně úžasných plastik od Michala Olšiaka je v okolí mnohem více (Mamlas, Mamut, Krbový mužíček, Rak, Rozcestník, Hroši, Káně,...). Kdyby však chtěl člověk spatřit všechny, musel by si na to vyhradit celý den a mít k dispozici auto. Všechny plastiky jsou volně přístupné a neplatí se u nich žádné vstupné.

Zde je mé povídání o těch místech, která jsem já zatím navštívil: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=477140

Autor: Pavel Liprt | pondělí 14.9.2015 17:15 | karma článku: 35.14 | přečteno: 1647x

Další články blogera

Pavel Liprt

22. 2. 2020, aneb život není jenom o číslech

Dnešní, padesátý třetí den v tomto roce nám krásné datum nadělil, pět dvojek a dvě nuly tam zajímavě vykouzlil.

22.2.2020 v 13:03 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 242 | Diskuse

Pavel Liprt

Sex nebo smartphon, aneb k chytřejším zítřkům, nejenom 14. února.

O tom, že sex má pozitivní vliv na člověka, ví lidstvo již celkem dlouhou dobu, nyní se však mluví o chytrém telefonu, který může přinášet lidem velkou zlobu.

14.2.2020 v 11:22 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 615 | Diskuse

Pavel Liprt

Zapomínám a jsem chytřejší aneb paměť, jedno zvířátko a jedna dáma

S pamětí je to kříž. Alespoň v mé hlavě se někdy dějí věci více než složité, které nejsem schopen ovlivnit.

2.2.2020 v 9:37 | Karma článku: 15.81 | Přečteno: 481 | Diskuse

Pavel Liprt

Bešeňová a Drevený artikulárny kostol Svätý Kríž

Při našich cestách si vybíráme místa, kde se nachází nějaká zajímavá socha, kaple či kostel. Jinak tomu nebylo ani v případě výletu na Slovensko do obce Bešeňová, která leží v srdci kraje zvaném Liptov.

18.1.2020 v 8:22 | Karma článku: 20.61 | Přečteno: 587 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Aleš Gill

VIDEOBLOG - Bolívie, Chile a Velikonoční ostrov

Když už jsem se dokopal k tomu, abych si koupil pořádnou kameru a stabilizátor, tak jsem se musel dokopat i k tomu, abych točil. Jenže kdo se s tím má stříhat. Pak ale přišly dlouhé zimní večery...

25.2.2020 v 8:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Miroslav Hruška

Sáňkování ve švýcarském stylu

Tahle zima radovánkám na sněhu příliš nepřeje. I když v noci z 11. na 12. února přes noc napadl sníh a Brno se pokrylo aspoň na chvíli do zimního kabátku, bylo to málo. Zvu Vás na sáňkářský výlet do Švýcarska (a na závěr na pivo).

25.2.2020 v 7:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Milan Zajic

Jak vypadá sníh ...

Protože letos je sněhu poměrně málo, dovoluji si publikovat fotografie jak vypadá sníh. Barva je většinou bílá, příjemně chladí a chutná jako zmrzlá voda.

24.2.2020 v 17:00 | Karma článku: 7.27 | Přečteno: 135 | Diskuse

Marie Kubešová

Kdo zachrání kostely - zastavení první

Občas jezdím na jednodenní výlety s cestovní kanceláří, která nabízí návštěvu míst, kam se člověk běžně nepodívá. Tentokrát to byly zchátralé památky bývalých Sudet a jejich obětaví záchranáři.

23.2.2020 v 16:41 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 412 | Diskuse

Pavel Kynčil

Adršpašské skály

Jsou především krásné a stojí se na ně zajet podívat. Jsou přírodní rezervací, ale mám takový divný pocit, že tato přírodní rezervace už dlouho nebude.

21.2.2020 v 17:58 | Karma článku: 18.90 | Přečteno: 621 | Diskuse
Počet článků 266 Celková karma 19.34 Průměrná čtenost 1437

Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...