Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Úžasné sochy od Michala Olšiaka (Žďár nad Sázavou, Přibyslav, Hamry, Tři Studně, Fryšava)

17. 09. 2015 16:54:44
Poutník je zvědavý a nadšený tvor a toulání se zajímavou krajinou může být až narkotizující. V případě návštěvy Žďáru nad Sázavou a okolí to platí dvojnásob.

Jednoho krásného dne jsme se stali návštěvníky města Žďár nad Sázavou i jeho okolí a nelitovali jsme. Spatřili jsme totiž několik značně neobvyklých plastik, jejichž autorem je žďárský rodák, umělec, sochař a malíř Michal Olšiak. Úžasné sochy především z betonu, které dle mého názoru nemají u nás obdoby, jsou umístěny ve městě, v přilehlých obcích i volné krajině. Kromě Česka lze jeho dílo objevit v Německu nebo Itálii. Účastnil se také několika mezinárodních mistrovství v sochání z písku. Myslím, že se jedná o turistické cíle, které potěší dospělé i děti, prostě každého bez ohledu na věk.

HAMROŇ“, zajímavé abstraktní spojení žáby a šneka, se nachází na okraji obce Hamry nad Sázavou. Stojí na vyvýšeném místě, jakoby strážil vesnici. Kouzelné oči na tykadlech, rty připomínající lidská ústa, obří chodidla, prostě Hamroň nemá chybu, ten se musí líbit každému. Za návštěvou této sochy z říše fantazie je potřeba odbočit ze silnice č. 19 (Žďár n. Sázavou – Přibyslav) před čerpací stanicí doprava, do obce Hamry nad Sázavou a po 300 metrech opět doprava na úzkou cestu vedoucí k Jedlovskému rybníku. Betonová plastika Hamroně z roku 2007 je vidět již z hlavní silnice a myslím, že ji člověk nemůže přehlédnout. Místem prochází také cyklostezka Hamerský okruh.

Nedaleko odsud jsme si prohlédli další plastiku s názvem „KŮŇ“. Tentokrát se jednalo o monumentální sochu koně vytahujícího povoz, který uvízl v bahně. Tato plastika z roku 2007 se nachází přímo u hlavní silnice č. 19 (Žďár n. Sázavou – Přibyslav) v obci Hamry nad Sázavou u odbočky k restauraci „Na Ranči“ a ke stejnojmennému jezdeckému klubu. Málokdo z mladších návštěvníků odolá osedlat si koně nebo usednout na povoz.

Třímetrová plastika „VÝR“ z roku 2006 patří také k těm vyhledávaným, alespoň tak soudím podle toho, že lidé v jejím okolí jsou již zvyklí na dotazy návštěvníků. Do obce Tří Studně je potřeba odbočit ze silnice č. 353. Zde se mezi rybníkem Sykovec a Medlovským rybníkem nachází chatová oblast Yukon. Orientovat se může člověk podle cedulí k občerstvení Výr.

V oblasti Yukonu, tedy ve stejné obci Tři Studně jsme si prohlédli ještě jednu plastiku s názvem „HEJKAL“. Z hlavní silnice procházející obcí jsme odbočili doprava na úzkou asfaltovou silničku mezi kapličku a hotel U Loubů. Skoro na jejím konci se na levé straně nachází tento asi třímetrový obr z roku 2012.

Z obce Tří Studně jsme pokračovali po silnice č. 353 do následující vesnice Fryšava. Téměř na jejím konci se nachází penzion Fryšava. Před ním nás zaujal ukazatel a vlevo za objektem další dílo od Michal Olšiaka, tentokrát z roku 2013 s názvem „HOUBIŠ“. Dvě houby obřích rozměrů (okolo 2,5 metru) s širokými klobouky potěší nejenom houbaře.

Po návratu do Žďáru nad Sázavou jsme se vydali na kraj města po silnici č. 37 (směr Ždírec nad Doubravou). Na konci Santiniho ulice jsme jeli rovně (směr Polnička) k vodní nádrži Pilská, na jejímž břehu jsme objevili další plastiku zasazenou do příjemného prostředí. Sousoší „HRANIČNÍ KÁMEN“ z roku 2009 symbolizuje hranici mezi Čechy a Moravou. Hraniční kámen s nápisy Bohemia a Moravia střeží Lev a Orlice.

Asi devět kilometrů jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou leží na první pohled obyčejná a nenápadná vesnice Obyčtov. Z hlavní silnice č. 354 (Nové Město na Moravě – Ostrov nad Oslavou) je potřeba odbočit do obce ke kostelu a k mostu přes říčku Oslavu, kde byl v roce 2008 vybudován příjemný park. Místu dominuje zajímavá plastika z betonu. „ŽELVA" se zde zabydlela roku 2010. Výběr zvířete nebyl náhodný. Želva se totiž nachází ve znaku obce Obyčtov. Toto zvíře bylo svého času v církevních kruzích velmi oblíbené. Vesnice je poprvé doložena roku 1341 a její nejvýznamnější památkou a dominantou je kostel zasvěcený památce Navštívení Panny Marie. A není to kostel jen tak ledajaký. Tato malá obec se totiž může pyšnit velkou stavbou, jejíž návrh vypracoval geniální barokní architekt Jan Blažej Santini – Aichel. Ve svých plánech zvolil netradiční půdorys želvy, znak stálosti ve víře, věrnost a trpělivost. Želva by měla též vyjadřovat soustředění a ochranu, jelikož se v době nebezpečí uchyluje pod svůj krunýř.

Nevelká vesnice Ronov nad Sázavou, část města Přibyslav, leží u silnice č. 19 (Žďár nad Sázavou – Přibyslav). Hned u hlavní silnice (před objektem jedné místní firmy) se nachází asi pět metrů vysoká betonová socha. V roce 2012 se zde usídlil „DRAK“, který se vyskytuje v pohádkách a pověstech.

Obec Pohled se rozkládá na obou březích řeky Sázavy u silnice č. 19 (Havlíčkův Brod – Přibyslav), asi čtyři kilometry východně od Havlíčkova Brodu. 7. ledna 2014 se do zámeckého areálu nastěhoval nový obyvatel, „GRYF“. Autor této třímetrové betonové sochy se pokusil svým dílem ztvárnit znak rodinného erbu jednoho ze současných majitelů. Bájný tvor mytologického původu má lví trup, zadní nohy a ocas, orlí hlavu, krk, křídla a pařáty. Gryf byl ochráncem zlatých pokladů a dolů v oblasti Střední Asie. Okřídlené zvíře s tělem lva a hlavou orla je známé na celém světě. Kombinace atributů „krále zvířat“ a „krále vzduchu“ je opravdu zajímavá a významově silná. Gryfa údajně zobrazovali již starověcí Egypťané, Řekové či Peršané a to již od 7. století př. n. l. Jeho obraz byl dále přejat středověkou mytologií a heraldikou. Mezi odborníky převládá samozřejmě názor, že se jedná pouze o pohádkové bytosti, ale třeba kdysi mohli tito bizarní tvorové skutečně existovat. Alespoň tak tvrdí staří cestovatelé, kteří je na svých cestách potkali. Mezi nejznámější jména patří určitě benátský kupec a cestovatel Marco Polo, který například ve svém slavném cestopise „Milión“ popsal také Gryfy, které měl vidět na dvoře mongolského chána Kublaje.

Obdobně úžasných plastik od Michala Olšiaka je v okolí mnohem více (Mamlas, Mamut, Krbový mužíček, Rak, Rozcestník, Hroši, Káně,...). Kdyby však chtěl člověk spatřit všechny, musel by si na to vyhradit minimálně jeden celý den. Všechny plastiky jsou volně přístupné a neplatí se u nich žádné vstupné.

V centru města Žďár nad Sázavou, v ulici Veselské 9/15 je možné navštívit Galerii Michala Olšiaka, která byla otevřena v roce 2013. Návštěvní dobu má ve všední dny od 8:30 do 17 hodin. Naproti ní je umístěna menší plastika „CHARLIE CHAPLIN“ z roku 2011. Ze země se dívá na kolemjdoucí hlava tohoto komika s černou buřinkou. Podrobnější údaje, hezké fotografie a velice zajímavé informace jsou na internetu:http://www.olsiak.cz/.

*

O sympatické vesnici Obyčtov jsem napsal samostatné povídání: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=476726

Autor: Pavel Liprt | čtvrtek 17.9.2015 16:54 | karma článku: 34.23 | přečteno: 2092x

Další články blogera

Pavel Liprt

Kopeček Ralsko, loupežníci a sovětské vojsko

Asi čtyři kilometry severovýchodně od jedné úžasné zmrzlinárny se nachází jeden zajímavý kopeček. Asi bych to měl upřesnit. Zmrzlinu si můžete dát v městečku Mimoň, ale až po výstupu. Je tak výborná, že byste už nahoru nešli.

29.3.2020 v 16:33 | Karma článku: 20.08 | Přečteno: 470 | Diskuse

Pavel Liprt

Dvacáté druhé výročí ….cátých narozenin

Jak dobře víte, droga je v rozumné společnosti zavržena, Existují však výjimky, třeba dobré víno a krásná žena. .

26.3.2020 v 13:46 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 302 | Diskuse

Pavel Liprt

V Mimoni jsme mimoně nepotkali

Jedna úžasná cukrárna a sladký sníh, aneb jak bylo těžké si v zmrzlinovém sedmém nebi vybrat tu nejlepší pochoutku.

22.3.2020 v 17:08 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 583 | Diskuse

Pavel Liprt

Český ráj, Kopicův statek a historie naší země vytesaná do skal

Lidé, zvířata, věci, svatí, skutečnosti i báje, navštivte galerii pod širým nebem v srdci Českého ráje. Vstupné je nulové, zážitky miliónové.

18.3.2020 v 12:03 | Karma článku: 16.23 | Přečteno: 441 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Větvička

Byl to fajny svět...

Byvalo to krasne. Když ste se nudili, sedli ste na vlak do ciziny. To ještě jezdivaly vlaky do ciziny. A vydali ste se kajsik za hranice. To se ještě mohlo jezdit přes hranice.

3.4.2020 v 12:05 | Karma článku: 39.73 | Přečteno: 2116 | Diskuse

Pavla Hermannová

Můj Izrael 6

I v dešti to je v Izraeli zajímavé a čas zde lze prožít naprosto jedinečně. Využíváme každé možné hodiny k poznávání této osobité země a jsme vděčni za všechny její dary.

3.4.2020 v 10:53 | Karma článku: 4.34 | Přečteno: 112 | Diskuse

Libor O. Novotný

Nebeská brána Tianmen

Číňané se stávají mistry v tom, jak využít přírodních krás k nalákání turistů a vyždímání jejich peněženek tak, že si to turisté ještě pochvalují (včetně mě). Příkladem může být oblast hory Tianmen a skalního okna Nebeská brána.

30.3.2020 v 15:00 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 298 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Zříceniny Nového hradu krále Václava - Wenzelstein

O Novém hradě u Kunratic bylo již napsáno velmi mnoho. Před šesti sty lety proběhla legendární bitva u Sudoměře, ale ještě dříve vzplál válečný požár na mnoha místech království, jako kupříkladu dobytí Wenzelštejnu.

29.3.2020 v 16:59 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 464 | Diskuse

Pavel Liprt

Kopeček Ralsko, loupežníci a sovětské vojsko

Asi čtyři kilometry severovýchodně od jedné úžasné zmrzlinárny se nachází jeden zajímavý kopeček. Asi bych to měl upřesnit. Zmrzlinu si můžete dát v městečku Mimoň, ale až po výstupu. Je tak výborná, že byste už nahoru nešli.

29.3.2020 v 16:33 | Karma článku: 20.08 | Přečteno: 469 | Diskuse
Počet článků 272 Celková karma 16.42 Průměrná čtenost 1472

Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.

Najdete na iDNES.cz