Komňa - vesnice roku 1592 nebo 2011?

Že se Jeníček narodil, to je jisté. Dokonce i na dni se všichni shodnou, byl to 28. březen 1592. Horší je to ale s místem narození Jana Amose Komenského. Nic určitě nezkazím, když uvedu, že se tak stalo na jihovýchodní Moravě.

Hned tři místa narození se uvádějí jako pravděpodobná. Jednak je to město Uherský Brod, což je napsáno také na náhrobní desce v Nardenu (15. listopadu 1670, Amsterdam). Dále se uvádí obec Nivnice, jelikož pan Komenský na některých dokumentech připojoval ke svému podpisu Nivnický. A jako poslední možnost narození se zmiňuje obec Komňa, přičemž se v tomto případě uvádí souvislost s příjmení Komenský.

 

Já jsem tentokrát navštívil posledně jmenovanou vesnici ležící v čisté krajině na úpatí Bílých Karpat. Nejprve jsem spatřil jednolodní kostel sv. Jakuba Většího z let 1842 až 1846. Menší stavba, nikoliv však významem, se nachází naproti kostelu. Domek čp. 6 je památkově chráněný objekt z roku 1850. V roce 2006 ho obec odkoupila a zrekonstruovala tak, aby sloužil jako ukázka bydlení a řemesla zvěroklestiče.

Podle dochovaných zpráv tady zmíněné řemeslo provádělo více lidí a obec tím byla věhlasná. Tudíž na zdejších stráních i rovinách museli v minulosti chovat asi hodně dobytka. Proto se nelze divit, že obec Komňa má ve svém znaku malý nožík připomínající slavnou éru řemesla. Ale kterého? Správně by se mělo říkat „zvěroklestič“, ale na domku je napsáno „zvěrokleštič“.

V obci nemůže samozřejmě chybět připomínka na možného slavného rodáka. Jednak je tady pomník J. A. Komenského z roku 1950 od akademického sochaře Julia Pelikána a o kousek dále i památník J. A. Komenského. V druhém případě se jedná o památkově chráněnou sýpku z roku 1774, jednopatrovou omítnutou kamennou stavbu s břidlicovou střechou. Uvnitř se nachází stálá expozice o historii obce a především o velkém českém mysliteli, filosofovi, spisovateli a pedagogovi, o Učiteli národů.

Velkou událost zažila obec Komňa v roce 1992, kdy se připomínalo 400. výročí narození Jana Amose Komenského. Mimo jiné zde byl otevřen zmíněný památník a obec navštívila paní Gerta Kalliková – Figulusová, která by měla být posledním potomkem z větve rodu Komenských. Přijel také prezident Václav Havel, který si to však asi nechtěl „rozházet“ ani v v Uherském Brodě, kde se zúčastnil odhalení bronzového obelisku Via Lucis (Cesta světla). Dílo vytvořil známý malíř a sochař Ivan Theimer jako památku na učitele národů.

Obelisk Via Lucis v Uherském Brodě

Ale zpět do překrásné vesničky Komňa. O devět let později měli její obyvatelé opět důvod k radosti, jelikož obec získala titul „Vesnice roku 2011“.

 

Na závěr bych zmínil nějaké výroky Jana Amose Komenského. Jestli jsou všechny od něho, nevím, ale mnohé se hodí i do dnešní doby.

„Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem.“

„Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest.“

„Tělo nechť každodenní své hýbání má.“

„Je věcí rozumnosti zdržovat se úsudku před plným poznáním věcí, zvláště pak slov a činů.“

„Naši učitelé nesmějí být podobni sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale samy nejdou.“

„Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost?“

„S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školu. Bez knih pak nebývá učený nikdo ani ve škole.“

„Vše na tomto světě se dá napravit jen jemným teplem lásky, poněvadž jinak je to nemožno.“

„Spanilý člověk neučený - co jiného než papoušek s krásným peřím.“

„Umění vládnout se zakládá na moudrosti, nikoli na síle, na opatrnosti, nikoli na úskoku.“

„Síla pravdy vyzbrojená světlem poznání je nepřemožitelná.“

 Kousek dál od zmiňované obce Komňa mě kdysi zaujal jeden nápis na budově Základní školy (Velká Dobrá nedaleko Kladna)

Autor: Pavel Liprt | úterý 27.6.2017 15:06 | karma článku: 32,47 | přečteno: 1312x