Středa 27. května 2020, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. května 2020 Valdemar

Český (stále ještě český) Krumlov

26. 12. 2019 12:36:34
Český Krumlov. Kouzelná řeka Vltava vlnící se městem jako stuha. Zajímavé malé domky či úzké středověké uličky. Zámek. Otáčivé hlediště. Mnoho zahraničních turistů. Český jazyk tady skoro není slyšet.

Jako proudy vody po přívalových deštích se hrnou turisté do ulic města. Člověků, kam se podíváš. Samotářům vstup zakázán. My jsme se toho však nezalekli a udělali jsme dobře. V Českém Krumlově jsme byli tři dni a líbilo se nám.

Vltava neodmyslitelně patří k městu. Pohledy z břehů řeky lesklých vodních zrcadel jsou trochu jiné, kouzelné a zajímavé.

Ranní procházka městem i skrz zámek je dokonalá krumlovská idylka. V prázdných uličkách potkávám v neprobuzeném světle jitra pouze turisty z Asie, kteří se svými fotoaparáty číhají na východ slunce.

První písemná zpráva o městě Český Krumlov pochází z roku 1309. Dlouhých 710 let si zdejší museli počkat na naši návštěvu. Ale vyplatilo se jim to. Líbilo se nám tady a tak je budeme chválit. Až na restauraci Lazebna, kde po nás chtěli zaplatit nehorázné ceny, a ještě se u toho tvářili naštvaně. Zda personál překročil bludný kámen nebo se na nás tvářil takto úmyslně kvůli tomu, že jsme si neobjednali jídlo, se asi nedozvíme.

Některé ceny se v Českém Krumlově blíží černému humoru. Jako v nehezkém divadle, kdy herec testuje, kolik toho publikum unese. A když se přeci nechá člověk zlákat, nemůže se pak zbavit dojmu, zda nebyl lehce okraden.

Podstatně lepé bylo v rázovité krčmě „U dwau Maryí“, kterou jsme objevili při toulkách po čtvrti zvané Parkán. Dobře se nám jedlo i pilo. Prohlédli jsme si tady také malou výstavu (muzeum) drobných řemeslných výrobků a stavebních materiálů z doby oprav některých českokrumlovských domů.

Český Krumlov měl původně devět vstupních bran, které byly součástí městského opevnění. Postupem času však ztrácely svůj význam nebo bránily další výstavbě a byly tudíž bourány. Zůstala jediná – Budějovická. Vybudovat ji nechal Petr Vok z Rožmberka na přelomu 16. a 17. století.

Zajímavý je u této stavby dvojí architektonický výraz. Z vnější strany opevnění působí brána s cimbuřím masivně, patrně se tím snažila zastrašit nepřítele. Zato vnitřní, červeně zbarvené průčelí s renesanční malířskou výzdobou a slunečními hodinami je přívětivé, jakoby chtělo říct: „Zůstaň návštěvníku, nespěchej pryč.“ Ale vypadá to, že moc lidí neposlechne, jelikož podle statistik převažují ve městě jednodenní turisté.

Válcová bašta. Na první pohled zajímavá součást původního městského opevnění. Ale to by tam nesměla být upoutávka na bydlení. Stavba totiž slouží v současnosti jako penzion. To už je zajímavější pivovar kousek za baštou. My jsme sice nabyli na prohlídce, ale pivo jsme ochutnali a v pivovarském obchodě si koupili pivečko domů.

Minoritský klášter jako sdružený klášter minoritů a klarisek se společným kostelem nechal založit roku 1350 krumlovský vladař Petr I. z Rožmberka a jeho manželka Kateřiny. Od roku 1995 je klášter majetkem rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Do klášterního areálu se vstupuje branou se znakem řádu Křížovníků, za níž se nachází malý park zvaný Tramín. O kousek dále je Klášterní dvůr, kde lze spatřit zajímavosti z historie i ukázky řemesel v několika dílnách. Člověk si může i mnohé vyzkoušet. Příjemné místo.

Ántré, auslág, čurda, doják, ....aneb Výkladový slovník divadelního spolku. Při návštěvě příjemného divadelního klubu se může člověk i něčemu přiučit. Příjemné prostředí, ochotná obsluha, rozumné ceny. Líbilo se nám.

Městský park u řeky nebo zámecký park s otáčivým hledištěm. Dvě zajímavá místa na procházku. Pozoruhodné stromy a keře i sochařská výzdoba. Nejkouzelnější je to tu opět po ránu, když se místo probouzí do nového dne.

V Českém Krumlově nás přivítalo hezké, slunečné počasí. Najít náměstíčko Na Louži však nebyl problém. Vydali jsme se tam na prohlídku zajímavých fasád domů. Je jich sice více, ale jeden zmíním určitě. Průčelí domu č.p. 54 do Široké ulice zdobí zajímavě malovaná okna, z nichž vyhlížejí „obyvatelé“ domu a malá opička. Zda tam skutečně bydleli nebo se jedná o hříčku renesančních malířů, není známo.

Na rohu ulic Linecká a Horská nás ukazatel směru posílal do Českých Budějovic a Rožmberka, ale my jsme neuposlechli a otevřeli dveře do jedné kavárny. Pražírna kávy Ideál je velice příjemné místo a zdejší báječná káva nám chutnala. K tomu chutné levandulové makronky. Příjemná, usměvavá a ochotná paní. Určitě se zastavte.

V části zvané Latrán jsme také navštívili jeden zajímavý obchůdek, manufakturu a ateliér. Něco jsme nakoupili a s majitelem popovídali. A dostali jsme dárek do našeho cestovatelského deníčku. Potřebovali bychom však trochu poradit, jaké věnování nám napsal.

Křížová hora nad městem a osmiboká Kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže. Pro někoho možná náročnější výšlap po nepříliš dobré cestě. Ale stojí to za to. Velice zajímavý barokní areál se silnou energií, úžasné výhledy na město a okolí.

Já jsem tam byl hned dvakrát. A smekám klobouk před pánem a paní, kteří se tady o to starají. Nakolik jim v tom pomáhá majitel či město, nevím. Ale určitě by si taková zajímavá stavba zasloužila větší péči.

....a nakonec to nejlepší:

I věci mají své osudy. Třeba káva. Ve světě ji objevili před mnoha staletími, nám se to podařilo nedávno v Českém Krumlově v Nonsolocaffé. O této úžasné záchytné pavučině kávychtivých kolemjdoucích jsem tady již něco napsal: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=734155.

Den říjnový, v němž obloha nad Českým Krumlovem září. Když bude někdo číst mé zážitky z Českého Krumlova, možná mu to bude připadat jako by četl vyprávění o úplně jiném místě, jiných lidech i jiné době.

Autor: Pavel Liprt | čtvrtek 26.12.2019 12:36 | karma článku: 31.43 | přečteno: 3728x

Další články blogera

Pavel Liprt

Jak nám na Vltavě na prvního máje teklo nejenom do bot (1989 – 2020)

„Rezervace na splouvání horního toku Vltavy je spuštěna? Výborně,“ zvolám radostně. Ale nadšení mě přejde, když se v telefonu od zástupce NP Šumava dozvídám, že rezervovat můžeme opravdu již dnes, ale plavit se až od 1. června.

23.5.2020 v 17:33 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 591 | Diskuse

Pavel Liprt

Záhada v Českém Krumlově

Když jsem byl tuto sobotu v Českém Krumlově a procházel se po ulici zvané Latrán, samozřejmě jsem se před tím obchodem zastavil. Bylo mi sice jasné, že asi bude zavřeno, ale co kdyby. Člověku to nedá.

7.5.2020 v 17:17 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 1326 | Diskuse

Pavel Liprt

Spokojené manželství, to už je také skoro jako div světa

Dvacet osm let spolu. Někdo by mohl říct, že to je dlouho, ale já vím, že do zlaté svatby nás čeká ještě dlouhá (snad ne moc náročná) pouť perlová, korálová, rubínová a safírová.

18.4.2020 v 17:48 | Karma článku: 18.04 | Přečteno: 912 | Diskuse

Pavel Liprt

Bešeňová, Medokýš, dobří lidé a krásná příroda

Kdysi neznámá vesnička Bešeňová ležící v srdci liptovského kraje je dnes v prospektech cestovních kanceláří. Změnila se k nepoznání. Ale dobří lidé zůstali stejně jako kouzelná příroda v okolí. A samozřejmě melodická slovenština.

12.4.2020 v 14:23 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 783 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Z Yangonu do Porta

Čeká mě poslední den v Myanmaru a následně přesun s dvěma přestupy zpět do Evropy. Moje cesta kolem světa se pomalu, ale jistě chýlí ke konci...

25.5.2020 v 20:26 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 225 | Diskuse

Jarka Jendrisková

IZRAEL 2014 - vzpomínka čtvrtá

Bezbožníci u Božího hrobu. " Pro ty, kteří se narodili do ateismu, je to víra jako každá jiná. " (Gabriel Laub)

25.5.2020 v 20:23 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 116 | Diskuse

Jarka Jendrisková

IZRAEL 2014 - vzpomínka třetí

Nejprve jen barvy. Růžová, zlatá, bílá. Jsou všude, všude kolem nás, existují samy o sobě, nemají tvar ani rozměr. Stojíme na Hoře Olivetské, sama tomu nevěřím.

25.5.2020 v 11:15 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 215 | Diskuse

Hana Van Soest Jarocka

Australské vyučování: "Párky prskají ppp" a jiné

Můj chlapeček začal na konci ledna (to tady začíná nový školní rok) chodit do školy. Nyní se výuka přesouvá domů, podobně jako v Česku, a tak nám doma přibyly všechny jeho sešity a knihy, které normálně zůstávají ve škole.

24.5.2020 v 12:22 | Karma článku: 22.78 | Přečteno: 745 |

Horst Anton Haslbauer

Bojovný pudl - nespokojený s kadeřníkem

Koupili jsme štěně v Sušici, odvezli si ho na chalupu u Staňkova, kde to od té chvíle byl jeho rajon a hlavní stan. Po nějaké době byl pudl zarostlý jako koule. Skončil v dětském bazénku a byl vymydlen dcerou a její maminkou

24.5.2020 v 11:20 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 424 | Diskuse
Počet článků 278 Celková karma 18.87 Průměrná čtenost 1550

Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...