Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Komorní hůrka - jedna z nejmladších sopek v České republice

Komorní hůrka - Kammerbühl. Nejmenší, nejnepatrnější a snad i nejmladší sopka u nás. Člověk však ta NEJ musí objevit sám, třeba u podobizny Goetheho, na úpatí nenápadného zalesněného kopečku, kde kdysi tekla láva. 

Komorní hůrka představuje spolu s nedalekou Železnou hůrkou jednu z nejmladších sopek v České republice. Podle radiometrických měření soptila zhruba před 900 000 až 450 000 roky, na rozhraní třetihor a čtvrtohor. Tudíž ji teoreticky mohli pozorovat pravěcí lidé. Ale přímé svědectví se nedochovalo a tak to mohlo být také trochu jinak. Odborníci totiž vedou debaty o tom, která z těch dvou sopek je mladší, a občas se v úvahách dostávají až do období před 150 000 lety.

Toto poměrně nenápadné návrší o půdorysu nepravidelné elipsy s vrcholem v nadmořské výšce 503 metrů upoutalo pozornost badatelů již v 18. století. A následně se ocitlo ve středu zájmů velkého množství nejenom geologů. Tudíž se není, co divit, že Komorní hůrka patří k nejlépe probádaným sopkám v Evropě a možná i ve světě. Za svůj zájem vděčí patrně sporu mezi zastánci neptunismu a plutonismu. První zastávali názor, že horniny vznikaly usazováním na dně moří, kdežto plutonisté tvrdili, že horniny vznikaly sopečnou činností. Od té doby došli badatelé k závěru, že pravdu měli zástupci obou táborů.

Vše začalo patrně v době, kdy se pomalu začala věda vymezovat v souvisejících otázkách proti náboženské ideologii. Ke kopci přicházeli lidé, které zajímalo, zda se jedná o sopku a jak vznikla. Patrně nejznámějším byl Johann Wolfgang Goethe, jehož přítomnost zde připomíná pamětní deska s německy psaným textem. Do výzkumu a bádání ohledně Komorní hůrky se zapojil tento básník, mineralog i přírodovědec v roce 1808. Jedinou možností v té době bylo kopat a kopat, dokud se něco nezjistí. Nebylo ale jednoduché o tomto názoru druhé přesvědčit a tak se do těchto míst vracel i v dalších letech, jelikož ho sopka patrně přitahovala a snad také literárně inspirovala. Při jednom z posledních svých pobytů se tady sešel s hrabětem Kašparem Šternberkem, švédským chemikem J. J. Berzeliem a chebským radou Šebastiánem Grünerem. Údajně to měl být právě Goethe, kdo navrhl razit štolu. Výsledků se ale nedožil. Povedlo se to až v roce 1834, kdy nechal hrabě Kašpar Šternberk  kopat do úbočí Komorní hůrky asi 300 metrů dlouhou průzkumnou štolu. O tom, že to nebyla věc jednoduchá, svědčí doba ražení štoly. Po třech letech ale nakonec chodba dosáhla sopečného jícnu, vyplněného čedičem, a bylo tudíž potvrzeno, že Komorní hůrka je sopka a jak vznikla. Štola je dnes bohužel zasypána a zůstala z ní pouze nepatrná vstupní část se zajímavým portálem. Ale je také docela možné, že štola byla jinde a to, co si dnes prohlížíme, je pouze jakýsi umělý památník.

Komorní hůrka vznikla na dně vysychajícího slaného jezera v poslední, závěrečné fázi sopečné činnosti na našem území. Snad to byl jenom jeden výbuch, při kterém žhavé magma prorazilo vrstvy břidlic i jílů a stoupalo v kráteru, kde se ochlazovalo. Odborníci se v případě této sopky baví o tzv. strombolské aktivitě pojmenované podle sopky Stromboli. Žhavá láva obvykle padá zpět do kráteru, což následně vymodeluje tvar pahorku. Před tímto výbuchem byla Komorní hůrka patrně klidná, snad i komorní. Možná proto ten název.

V dnešní době zde sice můžeme vidět nápadný kráterovitý útvar, ale to se nejedná o původní kráter sopky nýbrž starý lom na sopečný prach, který sloužil k úpravám cest v nedalekých Františkových Lázních. Ostatně vulkán byl v různých dobách předmětem praktického zájmu především lidí z okolí. Byl rozebírán a těžen jako stavební materiál. Dokonce se tak dělo již za Goethova života.

Komorní hůrka se nachází v Chebské pánvi mezi Chebem a Františkovými Lázněmi. K této nenápadné sopce se člověk dostane automobilem ze silnice E48 směrem na obec Střížov a Klest. Zajímavé je, že si svůj půvab nechává do poslední chvíle pro sebe. Málokdo by hádal na tomto místě známou sopku. Avšak poutník zde nesmí hledat krajinu tichou a opuštěnou. Návrší Komorní hůrky je sice zalesněné, ale v jeho těsné blízkosti se nachází satelitní městečko, které je alespoň pro mne pozoruhodné tím, jak málo pozoruhodným jsem ho shledal. A vypadá to, že zde vyrostlo v nedávné době. Zajímavé. Komorní hůrka byla totiž vyhlášena národní přírodní památkou již v roce 1951 a to na ploše 6,41 ha. Důvodem byla především ochrana unikátního sopečného reliéfu, ale také potřeba chránit významné zástupce flóry, která nalezla vhodné životní podmínky na struskách vyvržených Komorní hůrkou. Byl zde stanoven zákaz těžit a sbírat sopečné kameny i jiné nerosty. Zákaz vybudovat v blízkém okolí ukázku podnikatelského nevkusu patrně nikoho nenapadlo dát do příslušné vyhlášky.

Zdejší zajímavou přírodou vede naučná stezka, která návštěvníky seznámí s historií místa. Začíná u portálu možná neskutečné štoly, pokračuje kolem nepravého kráteru až na vrchol kopečka a poté se vrací k výchozímu místu, reliéfu Goethovy hlavy vytesané do čedičové skály s nápisem „Goethovi – zkoumateli Komorní hůrky, 1818 – 1822“. Další pamětní deska zde byla osazena jako poděkování Kašparu Šternberkovi.

Také tento nenápadný kopeček neunikl pozornosti filmařů. Vyhaslá sopka si zahrála ve filmech „Tajemství ocelového města“ (1978 – Ludvík Ráža) a „To horké léto v Marienbadu“ (2006 – Milan Cieslar).

Autor: Pavel Liprt | středa 25.11.2015 17:05 | karma článku: 20,25 | přečteno: 1389x
  • Další články autora

Pavel Liprt

Středověká Černá Hora, barokní lipová alej a Oborský rybník bez ryb a vodníka

Konec alejí a vodníků v Česku? Doufám, že ne. Jedno krásné stromořadí jsem spatřil nedávno na hrázi rybníka v Černé hoře. Vodníka jsem tam ale nepotkal. Asi byl v pivovaře. Ta jejich „hořká 11“ je totiž opravdu lahůdka.

7.4.2024 v 13:10 | Karma: 13,32 | Přečteno: 421x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Jan Svatopluk Presl a česky mluvící přírodopis

Jan Svatopluk Presl a nebesík, luník nebo kostík. To je ukázka názvů, které se nakonec neujaly. Avšak podstatně větší z odborného názvosloví přírodovědy, které vymyslel, se používá dodnes.

6.4.2024 v 9:08 | Karma: 14,70 | Přečteno: 437x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Nigromons – komorník Matouš, podkomoří Apard a Černé moře

V kopcovité lesnaté krajině na rozhraní Českomoravské a Drahanské vrchoviny jsme objevili městečko Nigromons. Samozřejmě jsme nebyli první, komu se podařilo spatřit Černou Horu. Někdo musel přeci založit zdejší pivovar.

2.4.2024 v 11:19 | Karma: 14,78 | Přečteno: 477x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Smutný koncert před 50 lety (Plastic People Of The Universe , DG 307)

Dne 30.3. roku 1974 se měl v sále restaurace Na Americe v obci Rudolfov nedaleko Českých Budějovic uskutečnit koncert skupin Adept, Plastic People Of The Universe a DG 307.

30.3.2024 v 17:04 | Karma: 19,82 | Přečteno: 767x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Narozeninová ženuška má

Narozeninový věk se přece u dámy neříká, to bych byl opravdu hrozný nešika, můžete však snadno vyčíst z této básně, že je mi s mojí ženou už mnoho let krásně.

26.3.2024 v 11:07 | Karma: 15,64 | Přečteno: 844x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvacítky požárů, často zbytečně

1. května 2024  9:14

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

VIDEO: V jižní Číně se propadla dálnice, o život přišlo nejméně 19 lidí

1. května 2024  9:09

Nejméně devatenáct lidí zahynulo při propadu části dálnice na jihu Číny. Informovala o tom místní...

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

1. května 2024  7:08,  aktualizováno  8:32

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Úprava pravidel čištění odpadních vod v EU bude mít zřejmě vliv na cenu léků

1. května 2024  8:09

Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy...

  • Počet článků 487
  • Celková karma 15,24
  • Průměrná čtenost 1870x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.