Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Izrael poosmé - země rozlohou celkem malá, ale kouzlem více než velká (Masada)

Mrtvá i živá voda. První v Mrtvém moři je, jehož návštěvu ale většinou člověk přežije. Druhá v pevnosti Masada, kde po náročném pěším výstupu při doušku vody člověk obživne.

Pevnost Masada byla zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO již v roce 2001 a z historického hlediska má velký význam pro židovský národ. Proto náleží k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele. Školní výpravy se zde střídají s návštěvníky z různých koutů světa.

Jelikož jsme chtěli Masadu dokonale poznat, rozdělili jsme si s manželkou úlohy. Ženuška zvolila pro cestu nahoru lanovku a na mě zůstalo zase to jednodušší. Vydal jsem se na pěší procházku, abych dobyl skoro nedobytnou pevnost.

Cesta vedoucí po Hadí stezce začíná nenápadně vyschlým řečištěm, aby se posléze začala příkře zvedat a klikatit až k vrcholu. Na některých místech je pěšina doplněna schody. Mělo by jich tady být 700, ale já to nepočítal. Zda schody pomohou unaveným poutníkům nebo ještě více zničí jejich nohy je individuální. Já jsem to jako vždy pojal zprvu velmi rychlou chůzí, na chvíli jsem se i rozběhl. Patrně to slunko pálilo o trochu více a já jsem opět chtěl trumfnout lanovku. Ale při pohledu na to, co mě čeká, jsem záhy zhodnotil svou fyzickou kondici a rozhodl se nahoru přijít s úsměvem. Nebo minimálně přežít. Především pro pěší poutníky je zajímavá informace, že se nahoře nachází pitná voda.

*

Šlapu si to do pořádného kopce a po necelé hodině a zvládnutí přibližně 350 výškových metrů náročného výstupu se nacházím jenom 30 metrů nad mořem. Nemožné? V Izraeli ano. Ale pouze při návštěvě pevnosti Masada. Výstup totiž začíná nedaleko Mrtvého moře. A jak známo, jedná se o nejnižší povrchové místo na světě ležící nějaký ten metr pod hladinou ostatních oceánů.

*

Výhledy z pevnosti Masada rozkládající se na strmé skále jsou neskutečné. Nedaleké Mrtvé moře, jehož hladina je o nějakých 450 metrů níže nebo okolní rozlehlá pouštní krajina. Vrcholová plošina, kde se nachází pevnost Masada, je přibližně 600 metrů dlouhá a necelých 300 metrů široká. Ani v tomto případě jsem to neměřil. Ale je to určitě zajímavý údaj, jelikož i přes množství lidí, kteří pevnost navštěvují, se zde dá najít klidné místečko. 

A člověk může zavřít oči a představovat si, jak tady někde tančí v noci mladá a přitažlivá Salome svůj hříšný tanec při oslavě Herodových narozenin. Podle některých teorií to mohlo být právě na Masadě. Ale v Bibli to není přesně určeno, ani neexistuje žádný historický důkaz o tom, že by právě v těchto místech strávil Jan Křtitel poslední dny svého života. Každopádně v Evangeliu podle Marka se praví, že Héródés Antipas (syn níže zmiňovaného Heroda Velikého) byl tak unešený erotickým tancem svůdné Salome, že jí řekl: „Požádej mě, oč chceš, a dám ti to!“ Ona na radu své matky odpověděla: „Hlavu Jana Křtitele.“ Femme fatale neboli osudová žena, která svým šarmem okouzlila Heroda, tak stála za osudem proroka Jana Křtitele. Herodes se nejprve zdráhal to udělat, ale když si uvědomil, že dal Salome královské slovo před svědky, nechal přinést na míse hlavu Jana. Jestli se tak událo 29. srpna, kdy se vzpomíná stětí proroka, to je ve hvězdách.

Z pevnosti zůstaly do dnešní doby z větší části pouze rozvaliny, nicméně stále je co obdivovat. A to jak jednotlivé části paláců, věží či ostatních budov, tak zajímavé opevnění kolem celé pevnosti. A samozřejmě jsou zde cisterny, které se plnily během dešťů, a tudíž pevnost neměla problém s dostatkem vody.

Nejenom stavař si láme hlavu s tím, jak dokázali tenkrát postavit tak ohromnou pevnost na takovém kopečku. Určitě také zásobování lidí žijících v pevnosti muselo být promyšlené především s výhledem na dobu možného obléhání.

*

Prohlížíme si zbytky staveb odkryté archeology. V některých částech bývalých paláců se celkem hezky zachovaly mozaikové podlahy či obrazce na stěnách.

*

Je pravda, že jsme tam viděli dva dělníky opravovat spáry kamenného zdiva. Tudíž může být otázkou, co je skutečně původní? Ale mě to osobně nevadí. Masada je úžasná i s tím traktorem. Ale kudy tam přijel?

Dole spatří nejprve každý obrovské návštěvnické centrum s restaurací, obchod se suvenýry a informační centrum. Po zaplacení vstupného je možné shlédnout krátký film o nejdůležitější historii pevnosti, jejíž počátky sahají do doby mezi 2. a 1. století před Kristem. Pevnost však byla brzy (37 - 30 p.n.l.) zásadně přestavěna židovským králem Herodem Velikým, který v době, kdy začala růst nenávist lidu vůči jeho osobě, začal budovat po celé Judeji síť pevností a hradů. Z Masady se stal velkolepý palác se všemi vymoženostmi tehdejší doby. Vodovod, lázně či přepychové královské komnaty. Herodes se údajně cítil bezpečně pouze v této nedobytné pevnosti.

To, proč má z historického hlediska Masada velký význam pro židovský národ a je dodnes symbolem boje Izraele za nezávislost, se ale odehrálo až o „pár let“ později. Nejprve roku 66 n.l. povstalecká židovská sekta zelótů přemohla římskou posádku a vybudovala si zde základnu pro své další výpady do okolí. Poté, co byl během první římsko-židovské války dobyt roku 70 n.l. Jeruzalém a zničen Druhý (Šalomounův) chrám, začali do pevnosti přicházet další uprchlíci. Masada se brzy stala posledním místem odporu. S tím se „Řím“ samozřejmě nehodlal smířit a tak se k pevnosti vydal římský velitel Lucius Flavius Silva se svou legií.

Pevnost však byla dobře opevněná a vybavená, tudíž se brzy ukázalo, že její dobytí nebude tak jednoduché ani pro dobře vycvičené římské legionáře, kterých tam bylo snad až deset tisíc. Obléhatelé horu obklopili vojenskými tábory tak, aby se tam nedostali žádné zásoby a ven neproklouzl také nikdo. Taktika to však nebyla ideální, jelikož v Masadě vodu měli, ale Římané v poušti na tom byli podstatně hůře.

Jelikož jediná úzká pěšina, která vedla do pevnosti, neumožňovala provést potřebný útok, rozhodl se Lucius Flavius Silva postavit útočnou rampu. To se nakonec ukázalo jako správné řešení, jelikož jejímu vybudování obránci nebyli schopni zabránit. Trvalo to sice několik měsíců, ale umožnilo to dostat se Římanům k hradbám, které prorazili a ocitli se v pevnosti. Bez dalšího odporu je přivítal klid.

„Raději zemřeme, než se staneme otroky Říma." Tento slavný projev měl pronést vůdce zélótských povstalců, Eleazara. A tak se necelá tisícovka lidí rozhodla pro smrt. Losem zvolili deset mužů, kteří popravili ostatní. Následně vylosovali jednoho, který zabil zbývajících devět a nakonec spáchal jako jediný sebevraždu, jelikož toto je vnímáno jako hřích.

Někde se sice píše o hromadné sebevraždě, ale otázkou vůbec zůstává, kolik lidí skutečně zemřelo. Legendy o Masadě jsou totiž v rozporu s archeologickými nálezy, jelikož zde byly objeveny pozůstatky pouze několika těl. Možné objasnění přinesou teprve další bádání. Jestli se uskuteční. V Izraeli by asi nechtěli přepisovat legendu. Ale to nic nemění na tom, že se jedná o velice zajímavé místo.

V následujících letech vystřídali Římany v pevnosti křesťanští mniši, kteří posléze uvolnili místo Arabům. Nakonec však pevnost přestala sloužit svému účelu a pustla. Až v polovině 19. století se o mystickou citadelu začali opět lidé zajímat, aby se následně stala cílem návštěvníků z celého světa.

Předchozí povídání: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=703008

Následující povídání: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=703952

Autor: Pavel Liprt | úterý 5.3.2019 18:05 | karma článku: 24,42 | přečteno: 1043x
  • Další články autora

Pavel Liprt

Středověká Černá Hora, barokní lipová alej a Oborský rybník bez ryb a vodníka

Konec alejí a vodníků v Česku? Doufám, že ne. Jedno krásné stromořadí jsem spatřil nedávno na hrázi rybníka v Černé hoře. Vodníka jsem tam ale nepotkal. Asi byl v pivovaře. Ta jejich „hořká 11“ je totiž opravdu lahůdka.

7.4.2024 v 13:10 | Karma: 13,32 | Přečteno: 420x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Jan Svatopluk Presl a česky mluvící přírodopis

Jan Svatopluk Presl a nebesík, luník nebo kostík. To je ukázka názvů, které se nakonec neujaly. Avšak podstatně větší z odborného názvosloví přírodovědy, které vymyslel, se používá dodnes.

6.4.2024 v 9:08 | Karma: 14,70 | Přečteno: 437x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Nigromons – komorník Matouš, podkomoří Apard a Černé moře

V kopcovité lesnaté krajině na rozhraní Českomoravské a Drahanské vrchoviny jsme objevili městečko Nigromons. Samozřejmě jsme nebyli první, komu se podařilo spatřit Černou Horu. Někdo musel přeci založit zdejší pivovar.

2.4.2024 v 11:19 | Karma: 14,78 | Přečteno: 477x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Smutný koncert před 50 lety (Plastic People Of The Universe , DG 307)

Dne 30.3. roku 1974 se měl v sále restaurace Na Americe v obci Rudolfov nedaleko Českých Budějovic uskutečnit koncert skupin Adept, Plastic People Of The Universe a DG 307.

30.3.2024 v 17:04 | Karma: 19,82 | Přečteno: 767x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Narozeninová ženuška má

Narozeninový věk se přece u dámy neříká, to bych byl opravdu hrozný nešika, můžete však snadno vyčíst z této básně, že je mi s mojí ženou už mnoho let krásně.

26.3.2024 v 11:07 | Karma: 15,64 | Přečteno: 844x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

  • Počet článků 487
  • Celková karma 15,24
  • Průměrná čtenost 1870x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.