Středa 27. května 2020, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. května 2020 Valdemar

Panna Marie a hlava Turkyně v Mohelnici nad Jizerou

24. 11. 2019 14:08:31
Opravdu docela velká věc v celkem malé obci. Krásný a cenný románský kostel Nanebevzetí Panny Marie upoutá každého na první pohled.

Při našem putování si vybíráme místa, kde se nachází nějaká socha, kaple či kostel. Jinak tomu nebylo ani v případě návštěvy obce Mohelnici nad Jizerou, která se nachází na soutoku Jizery s Mohelkou, asi 5 km od Mnichova Hradiště. Objevili jsme tady velmi hodnotnou románskou kamennou sakrální stavbu, kterých se v Čechách mnoho nezachovalo.

Cenný kostel Nanebevzetí Panny Marie je typickým představitelem předgotického umění, režnou stavbou z kvádříkového zdiva bez fasády. Jeho počátky se datují ke konci 12. století a významné rekonstrukce se dočkal v roce 1876. Z románské doby je dochována obdélná loď, apsida a západní věž.

Jednolodní kostel byl postaven na obdélném půdorysu z hruboskalského pískovce. Řádkové zdivo je sice z přesně opracovaných kvádrů, ale každý řádek má odlišnou výšku. Západní straně kostela dominuje hranolová věž, na východě přiléhá apsida. K jihu je situován portál kostela spolu s dvěma jednoduchými románskými okny.

Při puristické rekonstrukci v roce 1876 byla na severní straně dostavěna pseudorománská sakristie. Na úpravách se podílel známý, někým vychvalovaný, jiným zatracovaný, Josef Mocker, který se podílel na mnoha rekonstrukcích a dostavbách středověkých památek. Také tato stavba doznala více změn. Došlo k přemístění hlavního vchodu do kostela, úpravě oken, výměně stropu a zvýšení podlahy.

Zvonice má čtvercový půdorys a je vysoká 20 metrů. Jsou v ní umístěny tři z původních čtyř zvonů, které se podařilo ukrýt během druhé světové války.

Kostel spadá pod farnost - děkanství Mnichovo Hradiště. Součástí památkově chráněného areálu je také přilehlý funkční hřbitov s ohradní zdí a márnicí.

Vnitřek kostela je stroze zařízen, ale nic jiného by se do takové stavby nehodilo. Na západní straně lodi je empora, kterou podpírají dva oblouky s původním románským sloupem uprostřed.

Novorománský oltář vytvořili roku 1876 lidový řezbáři Dominika a Petra Buškovy. Zajímavé jsou také nástěnné malby ze stejného století od Františka Sequense. Na fresce na pravé straně apsidy je vyobrazena svatá Anna, na levé svatý Arnošt. Horní část apsidy zakončuje kulová klenba.

Modrá je dobrá, a když je ke všemu ozdobena zlacenými hvězdami, tak je nejlepší. Aneb v lodi kostela mají zajímavý kazetový, dřevěný strop.

Pravidelné bohoslužby se zde nekonají, výjimkou bývá uctění patronky kostela. Každoroční slavnost Nanebevzetí Panny Marie připadá na 15. srpna.

Do kostela se však lze podívat i jindy. Je však potřeba zavolat správce (tel. 777 963 416) a domluvit se s ním, kdy bude mít čas. Je to velice ochotný člověk, který nám ukázal a pověděl mnoho zajímavého. Například pověst, která je ukryta ve zdech kostela a souvisí s jeho založením.

Rytíř z nedalekého hradu Zásadka se zúčastnil jedné z křížových cest do Svaté země. Tady byl ale zajat a skončil jako služebník na dvoře tureckého paši. Hra na flétnu i kouzlo osobnosti rytíře způsobily, že se pašova dcera do něj zamilovala. Jelikož by nic takového paša neschválil, tak se mladí milenci rozhodli z paláce uprchnout. Po dlouhé cestě doputoval rytíř ze Zásadky až domů, kde se s mladou Turkyní oženil a po čase se jim narodil syn.

Rozzuřený Paša se rozhodl najít svou dceru a potrestat únosce. S vojáky několik let putoval Evropou, až se ocitl před hradem Zásadka v Mohelnici. Jelikož se mu zdál sen, že své dceři odpustil, tak se vypravil bez vojska do hradu. Z brány mu vyběhl naproti malý chlapec, který ho pozdravil a uvítal v jeho rodné řeči. To tureckého pašu natolik obměkčilo, že se s rytíře ze Zásadky a jeho rodinou usmířil. Na památku této události byl v Mohelnici vybudován kostel, který tu stojí dodnes.

Kdo pověsti nevěří, ať se pořádně podívá na severní fasádu kostela, kde lze mezi ozdobnými oblouky pod střechou objevit reliéf, malý svou velikostí, ale velký svou neobvyklostí. Říká se mu "Mohelnická Turkyně" a lze v něm spatřit tvář mladé ženy.

*

O některých zajímavých románských stavbách jsem se již v minulosti zmínil:

Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp:https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=577870

Česká Pisa aneb městys Plaňany a kostel se šikmou věží:https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=491968

Románský kostel sv. Jakuba v obci Jakub - Církvice nedaleko Kutné Hory:

https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=476875

Autor: Pavel Liprt | neděle 24.11.2019 14:08 | karma článku: 24.06 | přečteno: 873x

Další články blogera

Pavel Liprt

Jak nám na Vltavě na prvního máje teklo nejenom do bot (1989 – 2020)

„Rezervace na splouvání horního toku Vltavy je spuštěna? Výborně,“ zvolám radostně. Ale nadšení mě přejde, když se v telefonu od zástupce NP Šumava dozvídám, že rezervovat můžeme opravdu již dnes, ale plavit se až od 1. června.

23.5.2020 v 17:33 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 590 | Diskuse

Pavel Liprt

Záhada v Českém Krumlově

Když jsem byl tuto sobotu v Českém Krumlově a procházel se po ulici zvané Latrán, samozřejmě jsem se před tím obchodem zastavil. Bylo mi sice jasné, že asi bude zavřeno, ale co kdyby. Člověku to nedá.

7.5.2020 v 17:17 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 1326 | Diskuse

Pavel Liprt

Spokojené manželství, to už je také skoro jako div světa

Dvacet osm let spolu. Někdo by mohl říct, že to je dlouho, ale já vím, že do zlaté svatby nás čeká ještě dlouhá (snad ne moc náročná) pouť perlová, korálová, rubínová a safírová.

18.4.2020 v 17:48 | Karma článku: 18.04 | Přečteno: 912 | Diskuse

Pavel Liprt

Bešeňová, Medokýš, dobří lidé a krásná příroda

Kdysi neznámá vesnička Bešeňová ležící v srdci liptovského kraje je dnes v prospektech cestovních kanceláří. Změnila se k nepoznání. Ale dobří lidé zůstali stejně jako kouzelná příroda v okolí. A samozřejmě melodická slovenština.

12.4.2020 v 14:23 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 783 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Z Yangonu do Porta

Čeká mě poslední den v Myanmaru a následně přesun s dvěma přestupy zpět do Evropy. Moje cesta kolem světa se pomalu, ale jistě chýlí ke konci...

25.5.2020 v 20:26 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 225 | Diskuse

Jarka Jendrisková

IZRAEL 2014 - vzpomínka čtvrtá

Bezbožníci u Božího hrobu. " Pro ty, kteří se narodili do ateismu, je to víra jako každá jiná. " (Gabriel Laub)

25.5.2020 v 20:23 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jarka Jendrisková

IZRAEL 2014 - vzpomínka třetí

Nejprve jen barvy. Růžová, zlatá, bílá. Jsou všude, všude kolem nás, existují samy o sobě, nemají tvar ani rozměr. Stojíme na Hoře Olivetské, sama tomu nevěřím.

25.5.2020 v 11:15 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 214 | Diskuse

Hana Van Soest Jarocka

Australské vyučování: "Párky prskají ppp" a jiné

Můj chlapeček začal na konci ledna (to tady začíná nový školní rok) chodit do školy. Nyní se výuka přesouvá domů, podobně jako v Česku, a tak nám doma přibyly všechny jeho sešity a knihy, které normálně zůstávají ve škole.

24.5.2020 v 12:22 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 741 |

Horst Anton Haslbauer

Bojovný pudl - nespokojený s kadeřníkem

Koupili jsme štěně v Sušici, odvezli si ho na chalupu u Staňkova, kde to od té chvíle byl jeho rajon a hlavní stan. Po nějaké době byl pudl zarostlý jako koule. Skončil v dětském bazénku a byl vymydlen dcerou a její maminkou

24.5.2020 v 11:20 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 423 | Diskuse
Počet článků 278 Celková karma 18.87 Průměrná čtenost 1550

Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...